Cykl spotkań „Klucze do szczęśliwego małżeństwa”

Myśl przewodnia: Małżeństwo to nie spacer ale forsowny marsz.

1. Dlaczego? Rzeczywiste, zasłyszane i obserwowane przez nas historie życia małżeństw – patrząc na nie przez pryzmat wielu lat – wywołują w nas dziś uczucie zaskoczenia, przejmują nas troską o małżeństwo w ogóle oraz pobudzają do działania. Jesteśmy dziś świadkami zarówno rozpadu wielu małżeństw jak i małżeństw źle funkcjonujących – nieszczęśliwych.

2. Jaki jest cel?

a. Dostrzeżenie i zajęcie się kwestiami, które na co dzień są dla nas mało widoczne, mało istotne lub bagatelizowane, a które w perspektywie wielu lat stają się kluczowe i decydujące o powodzeniu lub porażce małżeństwa.

b. Zapobieganie, czyli profilaktyka – w myśl zasady „Lepiej zapobiegać niż leczyć”. Doświadczenie pokazuje, że bardzo często gdy małżeństwo ma problem i jest w kryzysie to jest już za późno; nie chce skorzystać z pomocy, udać się na konferencję dla małżeństw, wpuścić kogoś z zewnątrz do swojego życia.

c. Odkrycie niektórych „kluczy”, które są dużą pomocą do przejścia przez życie małżeńskie w sposób satysfakcjonujący, prowadzący do wzrostu miłości i przyjaźni małżonków.

Nie jest naszym celem mówienie o rzeczach powszechnie znanych i dla wielu chrześcijan oczywistych, które są fundamentem zdrowego małżeństwa jak: duchowe życie każdego z małżonków, jego relacja z Bogiem, jego zadania i role w małżeństwie, życie modlitewne, studiowanie Pisma Świętego i stosowanie się do jego zasad. Rzeczy te są dla nas i, jak wierzymy, dla każdego chrześcijanina bezsprzecznym fundamentem duchowego życia. Dlatego też w niniejszym cyklu spotkań nie będziemy się na nich skupiać. Cykl będzie więc traktował o sprawach mniej dostrzeganych i rzadziej omawianych.

3. Jak chcemy osiągnąć cel? Zamierzony cel chcemy osiągnąć cyklem 4 spotkań. Cykl ten ma zaniepokoić by pobudzić do myślenia, zainspirować byśmy chcieli więcej, pokazać pewne wzorce i zachęcić do konkretnych kroków i działań, które mogą wykształcić dobre nawyki na następne miesiące i lata życia małżeńskiego. Celem jest więc „forsowny marsz” przez życie a cykl ma pomóc w tym, byśmy zdali sobie z tego sprawę i podjęli konieczny trud. Może to być start od nowa lub po prostu odnowa czegoś, co już praktykowaliśmy. Chcemy rozbudzić zapał partnerów do wzrostu jakości związku jaki tworzą, by był zachętą i światłem dla ich dzieci i ludzi wokół wbrew temu, co obserwujemy w otaczającym nas świecie: kryzys, upadek, schyłek instytucji małżeństwa. W trakcie spotkań ważnym jest stworzenie odpowiedniego klimatu intymności i prywatności, atmosfery randki przy kawie i ciastku. Dlatego też grupa nie może być zbyt liczna. Zależy nam by w jednym cyklu spotkań brało udział maksymalnie 10 małżeństw; jedno małżeństwo przy jednym stoliku. Spotkania będą miały głównie formę warsztatową. Wykorzystane zostaną m.in. metody: wykład, opowiadanie, dyskusja, inscenizacja (multimedia), zabawy symulujące, metody aktywizujące, przekaz muzyczny. W czasie pomiędzy spotkaniami uczestnicy będą mieli do wykonania drobne zadania domowe. W czasie trwania cyklu uczestnikom udostępniona zostanie platforma e-mailowa umożliwiająca anonimowe zadawanie pytań. Na 3 spotkaniu wykonane zostanie profesjonalne zdjęcie każdej parze. Każde spotkanie zakończy się korespondującym z tematem spotkania fragmentem Pisma Świętego i modlitwą.

a. I spotkanie: Czy my się znamy? Spotkanie będzie miało na celu rozluźnienie atmosfery, zafunkcjonowanie jako grupa, która razem udaje się w pewną „podróż”. Ma zachęcić do dalszego uczestnictwa. Nie powinno wystraszyć lub spłoszyć uczestników by nie poszli dalej w cyklu i pracy ze sobą. Będziemy chcieli odkryć lub uświadomić sobie to kim jesteśmy, co nas interesuje, w jakim kierunku biegną nasze myśli i co sprawia, że serce bije nam szybciej. Będziemy chcieli zobaczyć wagę tych pozornie nieistotnych małych rzeczy i doprowadzić do zaangażowania się w życie partnera. Nawet w tych obszarach, o których istnieniu wiem a na dziś one mnie w ogóle nie interesują. Czyli w naszym

wspólnym życiu staramy się robić rzeczy razem. Częścią wspólną naszego życia nie mogą być tylko dzieci, nie może być tylko służba, nawet tylko Bóg w którego wierzymy. To, iż jesteśmy razem nie sprawia, że jesteśmy pozbawieni indywidualności. Musimy dawać drugiej osobie możliwość osobistego rozwoju. Świadomie stworzyć taką przestrzeń. Nie można się na nią nie zgodzić (Bóg szanuje naszą indywidualność i wolną wolę) ale też nie wystarczy się tylko zgodzić. Absolutnie warto rozwój ten wspierać, interesować się nim i w jakikolwiek sposób w nim uczestniczyć. Po prostu – robimy rzeczy razem. II spotkanie – Czy my ze sobą rozmawiamy? Każde małżeństwo ma do czynienia z problemami, które muszą być rozwiązane. Ten fakt powoduje napięcia między małżonkami nierzadko kończące się konfliktem. Umiejętność rozwiązywania problemów, łagodzenia napięć i wychodzenia z konfliktów nie jest nam naturalnie dana ale musimy się jej uczyć. Kluczem do tego jest umiejętność słuchania, rozmowy czyli dobra komunikacja. Owocem rozwijania umiejętności komunikacji jest rodząca się przyjaźń między małżonkami, która jest koniecznym warunkiem prowadzącym do szczęścia w małżeństwie.

b. III spotkanie – Czy mamy czas tylko we dwoje? Treścią spotkania będzie przekonanie uczestników, iż w każdym momencie ich życia – bez względu na okoliczności i staż małżeński – koniecznym jest regularne spędzanie czasu tylko we dwoje. Uczestnicy odkryją i będą dostarczone im argumenty, iż jest to kluczem do satysfakcjonującego, szczęśliwego związku. Prawdą jest, że wiele małżeństw, przez wiele lat nie widzi potrzeby posiadania czasu „tylko we dwoje” ponieważ mają wspólny czas, który spędzają z dziećmi i rodziną. Konsekwencją takiej rzeczywistości, po wielu latach, gdy pojawia się tzw. „syndrom opuszczonego gniazda” jest brak umiejętności spędzania czasu tylko we dwoje, co grozi brakiem szczęścia w pożyciu małżeńskim, życiem tylko obok siebie a nawet rozpadem związku.

c. IV spotkanie – Czy my się kochamy…? Treścią spotkania nie będzie poddanie pod wątpliwość miłości małżonków ale pomoc i rozpoznanie języka miłości, którym posługuje się każde z nich. Celem jest więc rozwianie wątpliwości, które pojawiają się czasem w małżeństwie w formie pytania: „Czy my się kochamy?”. Spotkanie przeprowadzone będzie w formie zabaw i ćwiczeń. Uczestnicy będą praktykować wyrażanie miłości w dwóch (z pięciu) językach miłości: werbalnej afirmacji i obdarowaniem współmałżonka prezentem/upominkiem.

Podsumowanie i uroczyste zakończenie cyklu spotkań. Sposób zakończenia do uzgodnienia w zależności od możliwości danego kościoła, czy grupy, np.: mini koncert na żywo, wspólna kolacja, prezenty w formie książek itp. oraz drobne prezenty od prowadzących.

To cykl 4 sobotnich, popołudniowych (godzina 17:00) spotkań. Każde spotkanie kosztuje 20 zł. od pary. Rozpoczynamy w marcu. Zgłoszenia można wysyłać do Pastora Piotra Grześka Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript." target="_blank">na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub wysłać sms pod nr telefonu 507 402 067.

Serdecznie zapraszamy

 
 
 

Social media

Cieszymy się, że odwiedziłeś nasze strony.

Jesteśmy ludźmi wierzącymi w żywego Boga, oddanymi Mu i kochającymi zarówno Jego, jak i naszych bliźnich. Stanowimy część ogromnego, powszechnego Kościoła Pana Jezusa Chrystusa.

Na tych stronach pragniemy przybliżyć Ci nasze doświadczenia codziennego życia w przyjaźni z Jezusem Chrystusem i być może pomóc w znalezieniu miejsca, w którym możesz wespół z innymi wierzącymi poznawać jak wielki jest Bóg.  Więcej o nas ...